Kas yra  „didelė daugiabučio namo savininkų bendrija“?

Tai, kai vienoje bendrijoje yra daugiau nei trys daugiabučiai namai. Lietuvoje yra bendrijų kuriose yra virš 10, 20, 30 ar 40 namų.

Mano manymu, tai jau ne be bendrija o maža įmonė, kuriuos tikslas ne tik administruoti namus, bet ir gauti pelną. Vien šis faktas pažeidžia bendrijos – kaip ne pelno siekiančios organizacijos, funkcijas. Asmeniškai esu susidūręs su ne viena tokia bendrija, tiksliau jos pirmininku, kuris valdo daugiau nei 10 ar net 40 namų.

Dažniausiai, tokiose bendrijose dirba daugiau nei 20 darbuotojų. Visas šias bendrijas vienija pirmininkai.

Tačiau tai ne bet kokie pirmininkai, o ilgaamžiai. Tai tie, kurie nuo senų laikų yra susikūrę sau šiltą vietą. Dažniausiai jie nebūna perrenkami ištisus dešimtmečius. Be abejo, kaip galima perrinkti pirmininką be susirinkimo kvorumo?

O kaip įvyks kvorumas, kai bendrijoje yra daugiau nei 10 ar 20 namų? Kaip padaryti susirinkimą, kad jame tilptų 200 ar 500 bendrijos narių?

Žinoma, daugelis sakytų reikia padaryti pakartotinį susirinkimą ir žinoma, vieną. Tačiau mes čia dabar  kalbame tik apie teorinę galimybę. Iš patirties galiu pasakyti, kad daugiabučio namo priežiūra domisi daugiausia 3% visų namo gyventojų. Taip ir vyksta hierarchinis valdymas eilę metų. Žinau ne vieną atvejį, kai vieno ar keleto daugiabučių namų gyventojai nusprendę atsiskirti nuo didelės bendrijos, to padaryti negalėjo, nes tiesiog neįvyksta susirinkimai. Paprasčiausiai neįmanoma surinkti kvorumo, nors patys žmonės stodami į tokią bendriją tikėjosi patys ir valdyti savo daugiabutį namą.

Taigi išvada būtų tokia: gyventojai, jeigu norite patys valdyti ir prižiūrėti savo daugiabutį namą ir turite tam pakankamai laiko bei žinių tada siūlau steigti savo daugiabučio namo bendriją, o ne jungtis prie jau veikiančios daugiabučio namo savininkų bendrijos. Patikėkite manimi kitos bendrijos pirmininkas tikrai nebus suinteresuotas jūsų namo priežiūra, taip kaip jūs patys. Esu ne kartą bendravęs su tokių didelių bendrijų pirmininkais ir siūlęs jiems realius optimizavimo sprendimus, kurie ryškiai padėtų sumažinti daugiabučio namo bendrijos kaštus, kartais daugiau nei 50%. Tačiau nei vienas pirmininkas iš didelės bendrijos nesusidomėjo. Anaiptol, juk priežastis labai aiški: tiesiog jie nenorėjo prarasti savo šiltos vietos. Nors jį ar ją išrinko žmonės, kuriems pirmininkai turi dirbti ir kaip įmanoma kokybiškiau ir pigiau prižiūrėti daugiabutį namą.

Paskutinės mano kalbintos didelės bendrijos turinčios virš 20 namų pirmininkė, net nesiteikė susitikti, nors ir ne vienas gyventojas iš tos bendrijos kreipėsi asmeniškai į mane patarimo kaip galima būtų sumažinti bendrijos namo priežiūros (administravimo) išlaidas. Kurios dabar siekia 0,16 eur/m2 be valymo paslaugų.

Aš jums galiu patarti kaip šiuos kaštus būtų įmanoma sumažinti per pusę ir net pagerinti pačią priežiūros kokybę.

Mano manymu, reikėtų inicijuoti pataisas, kad viena daugiabučio namo savininkų bendrija negalėtų turėti daugiau kaip trijų namų. Kad ji atitiktų realią bendrijos sampratą ir realią formą t. y. ką ji daro ir kokiu pagrindu buto sukurta. Daugiabučio namo bendrija, tai ne pelno siekianti organizacija, su kurios pagalba daugiabutį namą prisižiūri patys jo gyventojai.